Paslanmaz çelik uygulama

Paslanmaz çelik çok yönlü bir malzemedir. Bu yakında nedeniyle korozyona dayanıklı özellikleri kimyasal endüstrisinin içine kendi yolunu buldu çatal bıçak takımı için ilk kullanılan. Bugün korozyon direnci açısından hala önemlidir ve yavaş yavaş felaketleri giderek malzemenin mekanik özellikleri tanınır. Üstünde onun yol günlük üslerine bir kapatma yeni uygulamalara bulmak tutar malzemedir. Aşağıda nerede paslanmaz çelik kendisini güvenilir hizmet birçok yıllar boyunca kanıtlamış uygulamalar bulabilirsiniz.

Çatal bıçak takımı ve mutfak eşyaları

En iyi bilinen uygulama paslanmaz çelikler çatal ve mutfak eşyaları için büyük olasılıkla vardır. En iyi çatal kullanır özel olarak 410 ve 420 (18/8 paslanmaz, % 18 krom % 8 nikel) bıçak ve dereceli 304 için kaşık ve çatal için üretilen. 410/420 gibi kullanılan farklı sınıflarda sertleştirilmiş ve böylece bıçak ağızları bir keskin kenar alacak daha sünek 18/8 paslanmaz çalışmak daha kolay ve bu nedenle daha çok sayıda şekillendirme, polisaj ve süreçleri taşlama geçmesi gerekecektir nesneler için uygun ise temperli.

Kimyasal, işleme ve petrol ve gaz endüstrisi

Muhtemelen paslanmaz çelikler kullanmak en zorlu sanayi kimyasal, işleme ve petrol ve gaz endüstrisi için paslanmaz tank, boru, pompalar ve vanadan de büyük bir Pazar oluşturduk. O ince bölümlerde kullanılabilir ve diğer malzemeler daha sağlam 304 paslanmaz çelik için ilk büyük başarı öyküleri seyreltik nitrik asit depolanmasını biriydi. Paslanmaz özel sınıflarda farklı sıcaklıklarda geniş bir daha fazla korozyon direnci için geliştirilmiştir. Bunlar kullanılan tuzdan arındırma tesisleri, kanalizasyon tesisleri, deniz oilrigs, liman ve gemi Pervaneleri destekler.

Enerji üretimi


Diğer korozyona dayanıklı alaşımlar ve paslanmaz çelikler korozyon, özellikle yüksek sıcaklıklardaki mücadele etmek için güç üretimi sektöründe yaygın olarak kullanılır. Oksidasyon mukavemeti fosil yakıtlı enerji santralleri ve özellikle nikel alaşımları yüksek sıcaklık gücü için kullanılır. Nikel alaşımları ve diğer paslanmaz çelikler, baca gazı desulfarization birimlerinde de yaygın olarak kullanılır.
Nükleer güç sanayî de sık sık her iki güç üretimi ve radyasyon koruma için bir düşük kobalt içerikli belirtilen miktarda paslanmaz, kullanır. Hangi bitkiler yıllardır gerekirse mühür için acil durumlarda kullanılmak üzere tasarlanmış özel louvered havalandırma bacaları yapılır. Buhar ve gaz türbinleri nedeniyle onun korozyona dayanıklı paslanmaz kullanın ve ısı dirençli nitelikleri.

Gıda üretimi

Ayrıca paslanmaz çelik büyük miktarda gıda üretim ve depolama kullanılır. En sık kullanılan notlarım 304 ve 316. Genel olarak, 316 sert ortamlarda kullanılırken 304 temelde beygir sınıf 's. Paslanmaz çelikler kullanılarak bir önemli nedeni kürk gıda kendisi çok corrosiveness yanı sıra paslanmaz kullanımı daha hızlı ve daha verimli temizlik sağlayan gerçek değil. Örneğin güçlü anti-bakteriyel Temizleme ve yıkama sistemleri kullanılabilir böylece dondurmanın içine üretim 316 belirtildi. Paslanmaz çelik büyük avantajlarından biri onunla temas ile gelen gıda tadı yok imparts var.

Mimarlık, yapı ve İnşaat

Mimarlık, yapı ve inşaat birçok modern binalar paslanmaz çelik kaplama, çatı ve cephe sistemleri için kullanımı olarak büyüyen bir pazar olduğunu. Düşük bakım maliyeti ve anti-vandal özellikleri paslanmaz toplu taşıma, Bilet makineleri ve sokak mobilya büyüyen bir Pazar sağlar başka bir şey. Paslanmaz çelikler inşaat amaçları için de kullanılır. Betonarme ilk kullanmaya başladığımda çimento, belli ki kireçtaşından, türetilmiş alkalin olduğu gibi bu karbon çelik kullanılan pas değil ki, kabul edildi. Ancak, sürekli kum tuz köprülerde kullanarak pH asidik için böylece genişletir ve beton çatlaklar çelik paslanma değiştirebilirsiniz. Paslanmaz çelik takviye çubuğu, her ne kadar başlangıçta pahalı, çok iyi yaşam döngüsü maliyetlendirme özelliklere sahip olduğunu gösteriyor.

Tıbbi uygulamalar

Özellikle temiz erimiş paslanmaz tıbbi implant ve yapay kalça için kullanılır. Tıbbi cihazları - ortopedik yataklar, dolapları ve muayene makineleri - gibi büyük bir yapılır--dan onun hijyenik ve kolay temizlenebilen nitelikleri nedeniyle paslanmaz standart olarak. İlaç firmaları paslanmaz hap Huniler ve sulu ve boru kremler ve çözümleri kullanın.

Otomotiv

Arabalar paslanmaz çelik egzoz sistemleri (grade 409) ve katalitik konvertörler için öncelikle, aynı zamanda yapısal amaçlar için artan kullanımı yapıyoruz. Düşük uzun süreli bakım maliyetleri, daha az çevresel etki ve büyük endişe yaşam döngüsü maliyetlerle ulaşmak için varlık-den yapılmış daha çok dikkat ile paslanmaz çelik pazarı geliştirmeye devam etmektedir.